VADEMECUM FARMACEUTY - www.sekretzdrowia.pl

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

PLANY MINISTERSTWA ZDROWIA WOBEC APTEK BUDZĄ WIELE KONTROWERSJI

Z oferty aptek mają zniknąć kosmetyki, które w wielu przypadkach stanowią poważne źródło dochodów. Rekompensatą ma być wycofanie produktów leczniczych ze sprzedaży poza aptecznej. Aptekarze uważają, że w aptekach powinny zostać linie kosmetyczne dedykowane pacjentom z określonymi dolegliwościami takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik różowaty itp. Farmaceuta wykorzystując swoją wiedzę potrafi wspomóc terapię główną rekomendując  kosmetyki pielęgnacyjne. Ministerstwo proponuje wprowadzenie opłaty dyspensyjnej . Stałej kwoty za wydanie  leku. Koszty tej operacji maja z założenia ponieść pacjenci. Zwolnienie z opłaty  określonych grup ( emeryci, dzieci, kobiety w ciąży) budzi wiele pytań dotyczących końcowego wyniku finansowego apteki. Ważną propozycją jest wprowadzenie Opieki Farmaceutycznej , którą mieliby się zająć aptekarze. Środowisko aptekarskie od lat postuluje gotowość podjęcia się tego zadania. Ale zauważalny jest istotny konflikt interesów. Aptekarz prowadzący pacjenta w ramach Opieki Farmaceutycznej, monitorujący działania uboczne i interakcje przyjmowanych preparatów, przygotowujący raporty dla lekarza POZ jest również przedsiębiorcom ,którego  apteka musi generować zysk. Czyli w jego interesie jest, aby pacjent nie ograniczał ilości przyjmowanych leków. Jak to zostanie rozwiązane, na ten moment nie wiadomo. Ministerstwo podtrzymuje również zapowiedzi antykoncentracyjne, gdzie podmiot prowadzący aptekę nie będzie mógł przekraczać określonej ilości punktów na danym terenie. Tutaj głośno protestują właściciele dużych sieci. Co wyniknie z przedstawionych propozycji…. Jak zwykle pokaże czas.


MAGAZYN APTECZNY

Zarządzanie apteką sprowadza się do skupienia uwagi na kilku płaszczyznach:

Sprzedaż    Magazyn    Personel    Prawo

Wszystkie  działania w obrębie wymienionych obszarów  przenikają się wzajemnie i wzajemnie na siebie wpływają.
Ważną częścią apteki jest magazyn. System zarządzania apteką pozwala na realizację celów biznesowych, czyli najogólniej mówiąc maksymalizację zysków, minimalizację start. Aby prawidłowo zarządzać magazynem zarówno od strony ceny, marży jak i asortymentu ważna  jest znajomość  swojej  apteki.
Podstawowe dane , które należy znać o każdej porze dnia i nocy to:
  1. Jaka jest ilość pacjentów i recept na leki złożone w miesiącu
  2. Jak wygląda struktura sprzedaży ( asortymentowa, marżowa, kategoryzacyjna)
  3. W jakich godzinach ruch jest największy
  4. Jakie są mocne strony każdej osoby pracującej w aptece, a nad czym musi popracować
  5. Dla jakich pacjentów tworzymy nasz magazyn ( przekrój wiekowy, stopień zamożności, płeć
  6. Jakich ilości minimalnych potrzebujemy aby zabezpieczyć naszych pacjentów
 
Najprostszą analizą którą można wykonać jest analiza SWOT, dająca obraz  mocnych  i słabych stron apteki. Nie jest łatwo przeprowadzić obiektywnie analizę własnej apteki.
Aby mieć pewność że jest przeprowadzona obiektywnie należy zlecić taką analizę firmie czy osobie z zewnątrz…….
Chcesz wiedzieć więcej ? Przeczytaj artykuł  „System zarządzania magazynem aptecznym” mgr farm. Małgorzata Zięba umieszczonym w Biuletynie kierownika apteki, umów się na szkolenie.


RECEPTURA APTECZNA

Wiele aptek nie zauważa opłacalności wykonywania leków złożonych.
Podnoszona jest kwestia kosztów związanych z wyposażeniem i utrzymaniem receptury.
Badania wskazują jednak na coś innego. Średnia wycena leku recepturowego ( niejałowego) to w tej chwili około 50 PLN, leku jałowego 100 PLN.
Łatwo policzyć, że 50 recept złożonych daje nam przychód w wysokości minimum 2 500 PLN.
Warto pamiętać o kilku zasadach podnoszących zysk płynący z produkcji leków recepturowych
  • Zamawiamy substancje recepturowe w opakowaniach najmniejszych
  • Współpracujemy z jedną firmą produkującą substancje recepturowe
  • Współpracujemy z jedną firmą produkującą opakowania
 
Powody są proste.
Im mniejsze opakowanie gramaturowo,  tym mniejsze prawdopodobieństwo przeterminowania się substancji. Dopóki zasady wyceny recepty złożonej się nie zmienią, mniejsze a tym samym droższe opakowania generują wyższy  zysk. Współpraca z określoną firmą pozwala na korzystanie z dodatkowych bonusów płynących z wyłączności.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego